3.1.2. m) A szállítórendszer fizikai kapacitásai számításának módszertana, paraméterei
Átfogó leírás a műszaki kapacitás kiszámításához felhasznált módszertanról és eljárásokról.
Az Üzemi és Kereskedelmi Szabályzat (ÜKSZ) 6.13.3. fejezete szerint:
Kapacitás meghatározás a földgázszállító rendszeren
(a) A földgázszállító rendszerre az alábbi kapacitások határozhatók meg:
- maximális napi kapacitás (MJ/nap);
- maximális órai kapacitás (MJ/óra);
- maximális napi szabad kapacitás (MJ/nap);
- maximális órai szabad kapacitás (MJ/óra).
(b) A kapacitások minden betáplálási és kiadási pontra meghatározandók.
(c) A megrendelt földgázszállítási feladatok teljesíthetőségét a földgázszállító matematikai modellezéssel, hidraulikai szimuláció (hidraulikai vizsgálat) alapján határozza meg
(d) Az adott hálózati pont m3/óra, m3/nap kapacitás értékeit a MER-ben az adott pontra publikált fűtőértékkel kell MJ/óra, MJ/nap értékre átszámolni.
A lekötött és szabad kapacitások meghatározásának módszertana
Lekötött kapacitás meghatározásának módszertana
A lekötött kapacitások meghatározásánál a betáplálási és a kiadási pontokon a rendszerhasználók által az aktuális kapacitáslekötési és földgázszállítási szerződésekben összesen lekötött kapacitást kell figyelembe venni, az alábbi bontásban:
- Nem megszakítható kapacitások (egy évnél hosszabb időtartamra lekötött, egy éves időtartamra lekötött, lekötött szezonális, havi, napi);
- Megszakítható kapacitások (egy éves, havi, napi megszakítható kapacitások összesen);
- A fizikai szállítással ellentétes irányú (backhaul) kapacitások.
Szabad kapacitás meghatározásának módszertana
(a) Szabad kapacitás meghatározásának peremfeltételei a földgázszállító rendszeren az alábbiak:
- A geometriai és hidraulikai jellemzőkből számított, időegység alatti maximális közegáram meghatározásra kerül a betáplálási és kiadási pontokra hidraulikai számítások segítségével.
- A hidraulikai jellemzőknél figyelembevételre kerülnek a vizsgált időszakra a kapcsolódó rendszerek (földalatti gáztárolók, import betáplálási pontok, hazai termelési betáplálási pontok) maximális kapacitás és nyomás adatai.
- A szabad kapacitás meghatározása MJ/óra mértékegységben történik, a napi maximális kapacitás ennek 24-szerese.
- A szabad kapacitások meghatározásánál figyelembevételre kerülnek a visszaadott kapacitások.
(b) A hálózati pontok szabad kapacitásait 10 gázévre előre kell az alábbi bontásban megadni:
- Napi bontásban az aktuális hónapban.
- Havi bontásban legalább 18 hónapra előre.
- A további gázévekre éves bontásban.
(c) A földgázszállító rendszer hálózati pontjaira vonatkozó szabad kapacitások meghatározási módszertana az alábbi esetekre vonatkozik:
- A hálózati pontok nem megszakítható szabad kapacitása.
- A hálózati pontok megszakítható szabad kapacitása.
- A hálózati pontok fizikai áramlással ellentétes irányú (backhaul) szabad kapacitása.
A hálózati pontok nem megszakítható szabad kapacitása
Betáplálási pontok nem megszakítható szabad kapacitása
(a) A betáplálási pontok nem megszakítható szabad kapacitásának meghatározása az alábbiak szerint történik:
1. Figyelembe vett adatok és peremfeltételek:
- A nagynyomású földgázszállító rendszer betáplálási (import, földalatti gáztároló, hazai termelés) pontjainak maximális napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatai.
- A rendszerhasználók által lekötött napi (MJ/nap) kapacitás adatok.
- A rendszerhasználók által leadott kapacitás igények esetében az órai és napi kapacitások közötti átszámításnál 24-es csúcs-kihasználási óraszámot kell alkalmazni.
- A szabad kapacitás meghatározása a nagynyomású földgázszállító rendszer betáplálási pontjainak maximális napi kapacitásai, valamint a rendszerhasználók által adott betáplálási pontra összesen lekötött nem megszakítható napi kapacitások különbség képzésével történik:
2. Szabad kapacitás = (adott betáplálási pont maximális kapacitása) – (adott betáplálási pontra lekötött nem megszakítható kapacitások összege). A szabad kapacitás meghatározásánál a hidraulikailag legnagyobb szállítható mennyiséget csökkenteni kell a földgázszállító a földgázelosztó és a földgáztároló által a rendszerükre vonatkozó technológiai és veszteség-kezelési célra a földgázszállító rendszeri betáplálási pontjain lekötött kapacitásokkal, valamint szükség esetén a rendszeregyensúly fenntartás érdekében lekötött kapacitással.
A földgázelosztó és földgáztároló rendszerüzemeltetők technológiai célú földgázfelhasználásának és veszteség pótlására vonatkozó kapacitáslekötéseiket a rendszerükön tervezett technológiai célú földgázfelhasználások függvényében és a rendszerükön jelentkező rendszerhasználói igények után, a 3 előző gázév üzemeltetési tapasztalatainak figyelembevételével egyedileg határozzák meg.
A földgázszállító rendszer sajátgáz felhasználását, a vezetékkészletet, valamint a betáplálási és kiadási pontokon naponta forgalmazott földgázt a földgázszállító méri. Ezen mérések alapján a földgázszállító saját technológiai célú és a veszteség pótlására felhasznált földgáz mennyiségét az alábbi képlettel lehet meghatározni:
Technológiai célú igény = méréskülönbözet és veszteség + sajátgáz felhasználás.
Ahol a méréskülönbözet
=
(zárókészlet + átadások /kiadási ponti mérések/)
-
(nyitókészlet + átvételek /betáplálási ponti mérések/)
A földgázszállítói a fenti eljárással naponta meghatározza technológiai célú földgázfelhasználását. A 3 előző gázév legmagasabb napi földgázfelhasználás a földgázszállító betáplálási ponti kapacitásigénye.
3. Az így kiszámított elvi szabad kapacitás kihasználhatósága azonban a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól függ, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
Kiadási pontok nem megszakítható szabad kapacitása
(a) A kiadási pontok szabad kapacitásának meghatározása az alábbiak szerint történik:
1 Figyelembe vett adatok és peremfeltételek:
- a kiadási pontok maximális napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatai;
- a rendszerhasználók által lekötött napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatok a kiadási pontokon.
2. A kiadási pontok elvi szabad kapacitásainak meghatározása a kiadási pontok maximális napi/órai kapacitásai, valamint a rendszerhasználók által adott kiadási pontra összesen lekötött napi/órai kapacitások különbség képzésével történik:
- Elvi szabad kapacitás = (adott kiadási pont maximális kapacitása) – (adott kiadási pontra lekötött nem megszakítható kapacitások összege).
3. Az így kiszámított elvi szabad kapacitás kihasználhatósága azonban a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól függ, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
A hálózati pontok megszakítható szabad kapacitása
Betáplálási pontok megszakítható szabad kapacitása
(a) A betáplálási pontok megszakítható szabad kapacitásának meghatározása az alábbiak szerint történik:
- Figyelembe vett adatok és peremfeltételek:
- A nagynyomású földgázszállító rendszer betáplálási (import, földalatti gáztároló, hazai termelés) pontjainak maximális (MJ/óra) kapacitás adatai.
- A rendszerhasználók által lekötött nem megszakítható napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatok.
- A rendszerhasználók által leadott kapacitás igények esetében az órai és napi kapacitások közötti átszámításnál 24-es csúcs-kihasználási óraszámot kell alkalmazni.
- Megszakítható szabad kapacitást azokon a betáplálási pontokon kell meghatározni, amely pontokon a nem megszakítható kapacitás teljes mértékben lekötésre kerül vagy a szállítási viszonyok miatt megszakítható kapacitást ajánlott fel a földgázszállító
- A szabad kapacitás meghatározása a nagynyomású földgázszállító rendszer betáplálási pontjainak maximális órai kapacitásai, valamint a rendszerhasználók által adott betáplálási pontra összesen lekötött maximális órai megszakítható kapacitások különbség képzésével történik, melyet növelni kell a lekötött backhaul kapacitás abszolút értékével:
- Szabad kapacitás = adott betáplálási pont maximális kapacitása – adott betáplálási pontra lekötött megszakítható kapacitások összege + lekötött backhaul abszolút értéke.
- Az így kiszámított elvi szabad kapacitás kihasználhatósága azonban a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól függ, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
Kiadási pontok megszakítható szabad kapacitása
(a) A kiadási pontok megszakítható szabad kapacitásának meghatározása az alábbiak szerint történik:
- Figyelembe vett adatok és peremfeltételek:
- A nagynyomású földgázszállító rendszer kiadási pontjainak maximális (MJ/óra) kapacitás adatai.
- A rendszerhasználók által lekötött nem megszakítható napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatok.
- A rendszerhasználók által leadott kapacitás igények esetében az órai és napi kapacitások közötti átszámításnál 24-es csúcs-kihasználási óraszámot kell alkalmazni.
- Megszakítható szabad kapacitást azokon a kiadási pontokon kell meghatározni, amely pontokon a nem megszakítható kapacitás teljes mértékben lekötésre kerül vagy a szállítási viszonyok miatt megszakítható kapacitást ajánlott fel a földgázszállító.
- A szabad kapacitás meghatározása a nagynyomású földgázszállító rendszer kiadási pontjainak maximális órai kapacitásai, valamint a rendszerhasználók által adott betáplálási pontra összesen lekötött órai megszakítható kapacitások különbség képzésével történik, melyet növelni kell a lekötött backhaul kapacitás abszolút értékével:
- Szabad kapacitás = adott kiadási pont maximális kapacitása – adott kiadási pontra lekötött megszakítható kapacitások összege + lekötött backhaul abszolút értéke.
2. Az így kiszámított elvi szabad kapacitás kihasználhatósága azonban a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól függ, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
A hálózati pontok fizikai áramlással ellenkező irányú (backhaul) szabad kapacitása
Betáplálási pontok backhaul szabad kapacitása
(a) A betáplálási pontok backhaul szabad kapacitásának meghatározása az alábbiak szerint történik:
- Figyelembe vett adatok és peremfeltételek:
- A nagynyomású földgázszállító rendszer betáplálási (import, földalatti gáztároló, hazai termelés) pontjainak maximális (MJ/óra) kapacitás adatai.
- A rendszerhasználók által lekötött megszakítható napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatok.
- A rendszerhasználók által leadott kapacitás igények esetében az órai és napi kapacitások közötti átszámításnál 24-es csúcs-kihasználási óraszámot kell alkalmazni.
- Import betáplálási pontokon figyelembe kell venni az országos földgázrendszer biztonságos ellátásához szükséges minimális beszállítási mennyiséget.
- A backhaul szabad kapacitás meghatározása: a nagynyomású földgázszállító rendszer betáplálási pontjain lekötött órai kapacitásból le kell vonni az országos földgázrendszer biztonságos ellátásához szükséges minimális órai mennyiséget és a rendszerhasználók által az adott betáplálási pontra összesen lekötött órai backhaul kapacitásokat.
- Szabad kapacitás = adott betáplálási ponton lekötött nem megszakítható kapacitás – országos földgázrendszer biztonságos ellátásához szükséges minimális órai mennyiség - adott betáplálási pontra lekötött backhaul kapacitások összege.
2. Az így kiszámított elvi szabad kapacitás kihasználhatósága azonban a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól függ, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
Kiadási pontok backhaul szabad kapacitása
(a) A kiadási pontok megszakítható szabad kapacitásának meghatározása az alábbiak szerint történik:
- Figyelembe vett adatok és peremfeltételek:
- A nagynyomású földgázszállító rendszer kiadási pontjainak maximális (MJ/óra) kapacitás adatai.
- A rendszerhasználók által lekötött megszakítható napi (MJ/nap) és órai (MJ/óra) kapacitás adatok.
- A rendszerhasználók által leadott kapacitás igények esetében az órai és napi kapacitások közötti átszámításnál 24-es csúcs-kihasználási óraszámot kell alkalmazni.
- A backhaul szabad kapacitás meghatározása a nagynyomású földgázszállító rendszer adott kiadási pontján összesen lekötött nem megszakítható órai kapacitásai és a rendszerhasználók által az adott betáplálási pontra összesen lekötött órai backhaul kapacitások különbség képzésével történik:
- Szabad kapacitás = (adott kiadási ponton lekötött nem megszakítható kapacitás) – (adott kiadási pontra lekötött backhaul kapacitások összege).
2. Az így kiszámított elvi szabad kapacitás kihasználhatósága azonban a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól függ, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
(b) A földgázszállítási feladatok teljesíthetőségi vizsgálata az alábbiak szerint történik:
- A földgázszállítási feladat teljesíthetőségének vizsgálata a peremfeltételek figyelembevételével az ÜKSZ 6.13.1. pontjában rögzítettek szerint történik.
- Egy adott földgázszállítási feladat teljesíthetősége függ:
- a betáplálási ponton publikált szabad kapacitástól és a kiadási ponton publikált elvi szabad kapacitástól;
- a földgázszállító rendszer hidraulikai paramétereitől;
- a földgázszállító rendszer hidraulikai viszonyaitól, azaz attól, hogy honnan hová, milyen peremfeltételek mellett kell szállítani.
- A földgázszállító minden teljesíthetőség számítást a már lekötött kapacitások együttes figyelembevételével végez el.
Magyar Gázkiegyenlítési Pont (MGP) szabad kapacitása
Az MGP – mint virtuális pont – kapacitása korlátlanul áll rendelkezésre.