A munkavégzésre vonatkozó előírások, szabályzatok
Etikai kódex - Kötelezően alkalmazandó szabványok jegyzéke
Az FGSZ Zrt. technológiai rendszerén a munkavégzés, tervezés és kivitelezés során az ITT TALÁLHATÓ szabványokat kell kötelezően alkalmazni.
- Az FGSZ műszaki követelményei tervezéshez, kivitelezéshez:
(hatályos 2024.05.28-tól, azonosítója: VIG-3)Egészségvédelmi és biztonságtechnikai szabályzat Környezetvédelmi szabályzat
(hatályos 2023.07.27-től, azonosítója: VIG-20-V3)- Az FGSZ Zrt. biztonsági szabályzata
(hatályos 2023.12.05-től, azonosítója: VIG-26-V2) - Információbiztonsági Kézikönyv kivonat
(hatályos: 2024.06.13-tól , azonosítója: IBKK-V14) (hatályos 2022.12.01-től, azonosítója: IG-15-V2)FGSZ Zrt. tervezési és létesítési követelményei - Ellenőrzési lista kivitelezési munkák műszaki ellenőrzéséhez
(hatályos 2024.10.15-től, azonosítója: VIG-19-v5 2.sz. melléklet) - Tervezői művezetés – tervtől való eltérés – sablon
(hatályos 2024.10.15-től, azonosítója: VIG-19-v5 4.sz. melléklet) - Műszaki átadás-átvételi eljáráson ellenőrizendő szakági követelmények
(hatályos 2024.10.15-től, azonosítója: VIG-19-v5 6.sz. melléklet) - Rézvezetőjű és optikai távközlő kábelek fenntartása és hibaelhárítása
(hatályos 2018.05.17-től, azonosítója: MU-KK-RÜ-KITF-H-4) Fémköpenyű távközlő kábelek katódos védelmi kötésének kialakítása
(hatályos 2018.05.16-tól, azonosítója: MU-KK-RÜ-KITF-H-7)Gázárammérők műszaki követelményei, kalibrálása (hatályos 2020.06.11-től, azonosítója: MU-ELJ-RÜ-1-V1)Robbanásbiztos berendezések felülvizsgálata, karbantartása és javítása (hatályos: 2023.07.25-től, azonosítója: MU-ELJ-31-V1)- Robbanásveszélyes térségek besorolásának szabályai a földgázszállító vezetékek és tartozékaik környezetében
(hatályos 2023. július 10-től, azonosítója: MU-ELJ-32-V1) - Katódvédelmi szabályzat
(hatályos 2020.04.02-től, azonosítója: MU-ELJ-RÜ-15-V1) Tároló tartályok üzemeltetése, vizsgálata (hatályos 2023.06.26-tól, azonosítója: MU-ELJ-22-V1) (hatályos 2023.06.26-tól, azonosítója: MU-ELJ-28-V1)Az FGSZ Zrt. gázipari létesítmények megvalósulási dokumentációjának készítése - Veszélyes áruk közúti szállítása
(hatályos 2024.06.11-től, azonosítója: MU-ELJ-38)
- Irányítástechnikai típusdokumentációk
Kültéri műszerszekrény típusdokumentációk
Beltéri műszerszekrény típusdokumentációk
- TEX-IBMSZ - Beltéri műszerszekrény típusdokumentáció.pdf
- THNG IBMSZ - Beltéri műszerszekrény típusdokumentáció.pdf
Kültéri műszerkonténer típusdokumentációk
- TT-IMK - irányítástechnikai műszer konténer típusdokumentáció.pdf
- TT-TMK - távadó műszer konténer típusdokumentáció.pdf
A Telemechanikai Címlisták kezeléséhez használt egységesített táblázat ezen a linken érhető el.
- Műszaki előírások az FGSZ Zrt. létesítményeinek keresztezésére, megközelítésére
Gázszállító vezeték keresztezése, megközelítése
A szilárd burkolatú út, földút, vízfolyás és földalatti nyomvonalas létesítmény keresztezésénél, megközelítésénél a tervezési és kivitelezési munkáknál a 26/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet és az FGSZ Zrt. IG-15 szabályzat 4. pontjának ide vonatkozó alpontjait figyelembe kell venni.
A tervezés során az érintett vezetéktől merőlegesen mért meghatározott biztonsági övezetet kérjük figyelembe venni.
A keresztezést 0,6 m-es palásttávolság betartásával kérjük megtervezni. A keresztezés szöge min. 30° legyen. Vezetékeink feltárását követően, a beruházó előzetes kérésére (megrendelésére) az FGSZ Zrt. csődiagnosztikai vizsgálattal ellenőrzi a csővezetékek alapállapotát, melynek díját a beruházó viseli.
A nagynyomású gázvezeték biztonsági övezetében szakfelügyelet keretében, munkavégzési engedély birtokában, és a nyomvonalak előzetes kitűzése után, 5 - 5 méteres körzetében kizárólag kézi erővel végezhető földmunka. A földmunka végzése során a csákány használata tilos.
A gázszállító vezetéket földfelszín alatt keresztezett, megközelített nyomvonalas létesítmények esetében a keresztezett, megközelített nyomvonalas létesítmények védelembe helyezését a nyomvonalas létesítmény üzemeltetője határozza meg.
Amennyiben a keresztezés, megközelítés acél alapanyagú csővezetékkel történik, abban az esetben egyeztetni kell az FGSZ Zrt.-vel a gázvezeték és az acél anyagú idegen létesítmény katódvédelmének egymásra hatása miatt.
A kivitelezés csak a jóváhagyott kivitelezési terv birtokában kezdhető meg. Az elkészített tervet 3 példányban kell az FGSZ Zrt. illetékes régió számára jóváhagyásra megküldeni. A jóváhagyott keresztezési terv módosítása esetén az egyeztetést ismét el kell végezni.
A kivitelezés során a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló 20/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet biztonsági övezetre vonatkozó előírásait feltétlen be kell tartani.
A kivitelezési munkák megkezdése előtt 8 munkanappal nyomvonal kitűzést és szakfelügyeletet kell megrendelni (a költségviselő pontos címének, bankszámlaszámának, adószámának és a kivitelezés időpontjának feltüntetésével) az FGSZ Zrt. illetékes régiójától. Bármilyen munkát kizárólag az FGSZ szakfelügyeletének jelenlétében lehet végezni. A szakfelügyelet díját a beruházó viseli.
A tervezés és kivitelezés során be kell tartani a 32. mellékletének „III. KERESZTEZÉSEKRE VONATKOZÓ FGSZ BELSŐ ELŐÍRÁSOK” követelményeit.
Az elkészült keresztezést nyílt árkos (X, Y, Z koord.) geodéziai beméréssel kell felmérni. A megvalósulási dokumentációnak tartalmaznia kell az elhelyezett védőcsövet (típus és hossz feltüntetésével), rezgőköröket, azok elhelyezési mélységével, valamint EOV és GPS koordinátáival.
A dokumentáció részei: megvalósulási helyszínrajz (pontszámos mérési vázlat) és koordináta jegyzék, valamint digitális állomány.
A létesítmény műszaki átadásához az FGSZ hozzájáruló nyilatkozatát e dokumentációk (2 példányban történő) megküldésével egyidejűleg kell megkérni.
Földelt rendszerű nagyfeszültségű távvezetékekkel és vasúti villamos vontatási vezetékekkel való keresztezés, megközelítés.
A földgázszállító vezeték keresztezését, megközelítését erre jogosított szaktervező bevonásával, az „MSZ EN 50 443:2012 A nagyfeszültségű váltakozó áramú vontatási rendszerek és a nagyfeszültségű váltakozó áramú energiaellátó rendszerek által keltett elektromágneses interferencia hatásai a csővezetékeken” szabvány figyelembe vételével kell megterezni.
Számítással igazolni kell, hogy a villamos távvezeték állandósult és tranziens, zárlati üzemállapotában (zérus sorrendű zárlati áramokkal járó üzeme esetén), a földgázszállító vezeték kezelési helyein (potenciálmérőhelyek, katódállomások, felszíni csőszakaszok, szerelvények stb.) nem keletkezhet a kezelő személyzet testi épségét veszélyeztető mértékű feszültségemelkedés.
Abban az esetben, ha a számításokkal nem lehet egyértelműen a veszélyes feszültségemelkedés lehetőségét kizárni a kezelési helyeken, kiegészítő védőintézkedéseket kell tervezni, és foganatosítani. Ezek az intézkedések nem eredményezhetik a katódosan védett földgázszállító vezeték közvetlen földelését.
A számításokat, és az esetlegesen szükséges védőintézkedéseket tartalmazó kiviteli tervet kérjük véleményezésre megküldeni az FGSZ Zrt-nek.
A tervezett villamos távvezeték üzembehelyezéséhez kizárólag akkor járulunk hozzá, ha a szaktervező írásban nyilatkozik arról, hogy a megvalósult állapot minden tekintetben megfelel a vonatkozó szabványoknak, és a kezelő személyzetünkre veszélyes mértékű feszültségek keletkezése a szállítóvezeték kezelési helyein nem lehetséges.
Bányaüzemi hírközlő kábel keresztezése, megközelítése
A keresztezett hírközlő kábelt kézi földmunkával (szakfelügyelet jelenlétében) óvatosan fel kell tárni. A keresztezést alulról vagy felülről min. 0,6 m-es távolságtartással kell kialakítani. Ha a feltárás során megállapításra kerül, hogy a BHK/BOK a keresztezésben nincs védőcsőben, akkor arra min. 3 m hosszú KOPOHALF® osztott 750N halogénmentes sárga 160/136 (06160/2_EA) védőcsövet kell felhelyezni. A kábel és a védőcső palástjának belső felülete közötti teret homokkal kell kitölteni. A védőcső végeknek a munkaárok szélein 1-1 m-re túl kell nyúlniuk. A keresztezési pontban 1 db ID azonosítóval ellátott SM 1500 (narancsszínű) rezgőkört kell vízszintesen tenni. A rezgőkört minden fém tárgytól min. 20 cm-re, és 1 m mélységben kell elhelyezni. Ha a BHK/BOK mélysége kisebb 1,2 m-nél, akkor a rezgőkört a kábel mellett kell letenni.
A kivitelezési munkák megkezdése előtt 8 munkanappal szakfelügyeletet, ill. nyomvonal kitűzést kell megrendelni a szakfelügyelet megrendelő nyomtatvány kitöltésével és az FGSZ Zrt. területileg illetékes régiójának történő megküldésével. A meglévő üzemelő kábel tengelyétől számított 1,5-1,5 m-es sávon belül csak kézi földmunka végezhető, melynek során a szakfelügyelet előírásait be kell tartani. A szakfelügyelet nélküli munkavégzés magával vonja az ebből adódóan bekövetkező rongálás teljes költségeinek kivitelezőre történő áthárulását, ill. a létesítmény műszaki átadásának meghiúsulását.
Az elkészült keresztezést nyílt árkos (Y, X, Z koord.) geodéziai beméréssel kell felmérni.
A megvalósulási dokumentáció tartalma:
A létesítmény műszaki átadásához hozzájáruló nyilatkozatot e dokumentációknak az FGSZ Zrt. területileg illetékes régiójának (1 pld.-ban) digitálisan történő megküldésével egyidejűleg kell megkérni. A műszaki átadáshoz való hozzájárulás csak annak megfelelősége után kerül kiadásra.
A kivitelezés csak a jóváhagyott kivitelezési terv birtokában kezdhető meg. Az elkészített tervet 1 pld.-ban kell elektronikusan (pdf és dwg) feltölteni az e-közműbe vagy az FGSZ Zrt. területileg illetékes régiójának papír alapon 2 pld.-ban megküldeni. A jóváhagyott keresztezési terv módosítása esetén az egyeztetést ismét el kell végezni.”
- a keresztezett kábel nyomvonala (adatszolgáltatás vagy helyszíni bemérés alapján), viszonylata, típusa,
- koordináta helyes helyszínrajz (dwg) a bemérési pontszámok, elhelyezett védőcső (típus, szabvány jelzet, hossz) és digitális azonosítóval ellátott (SM1500) marker azonosítójának feltüntetésével,
- koordináta jegyzék: pontszám, EOV és WGS84 koordináták és a magasság (3d-s Y; X; Z), védőcső típus, marker azonosító, ill. a védőcső és marker elhelyezési mélységével,
- a keresztezési keresztszelvény a létesítmények közötti és terephez képesti takarások megadásával, elhelyezett védőcső (típus, szabvány jelzet, hossz) feltüntetésével, digitális azonosítóval ellátott marker azonosítójának feltüntetésével.
Erősáramú kábel keresztezése, megközelítése
FGSZ Zrt. erősáramú létesítményeire a „0,6/1 kV-tól a 20,8/36 kV-ig terjedő névleges feszültségű erősáramú kábelek és jelzőkábelek kiválasztása, fektetése és terhelhetősége” című MSZ 13207 Magyar Szabvány előírásai vonatkoznak. A tervezésnél maradéktalanul be kell tartani a szabvány 6. fejezetének előírásait.
A kivitelezés csak a jóváhagyott kivitelezési terv birtokában kezdhető meg. Az elkészített tervet 2 példányban kell az FGSZ Zrt. illetékes régió számára jóváhagyásra megküldeni. A jóváhagyott keresztezési terv módosítása esetén az egyeztetést ismét el kell végezni.
A kivitelezés során a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló 20/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet biztonsági övezetre vonatkozó előírásait feltétlen be kell tartani. Földmunka végzése során csákány használata tilos.
A kivitelezési munkák megkezdése előtt 8 munkanappal nyomvonal kitűzést és szakfelügyeletet kell megrendelni (a költségviselő pontos címének, bankszámlaszámának, adószámának és a kivitelezés időpontjának feltüntetésével) az FGSZ Zrt. illetékes üzemétől. Bármilyen munkát kizárólag az FGSZ szakfelügyeletének jelenlétében lehet végezni. A szakfelügyelet díját a beruházó viseli.
Az elkészült keresztezést nyílt árkos (X, Y, Z koord.) geodéziai beméréssel kell felmérni. A megvalósulási dokumentációnak tartalmaznia kell az elhelyezett védőcsövet (típus és hossz feltüntetésével), rezgőköröket, azok elhelyezési mélységével, valamint EOV és GPS koordinátáival. A dokumentáció részei: megvalósulási helyszínrajz (pontszámos mérési vázlat) és koordináta jegyzék, valamint digitális állomány.
A létesítmény műszaki átadásához hozzájáruló nyilatkozatunkat e dokumentációk (2 példányban történő) megküldésével egyidejűleg kell megkérni.
Katódvédelmi létesítmény keresztezése, megközelítése:
Katódvédelmi létesítményt idegen létesítménnyel keresztezni alulról, annak alsó alkotója alatt legalább 60 cm-rel megengedett.
A keresztezés szöge 30 foknál kisebb nem lehet.
A keresztezésben a keresztező létesítményt a vonatkozó szabványok szerint kell megjelölni.
A katódvédelmi létesítmény biztonsági övezetén belül (1-1 m) idegen létesítmény, a keresztezés esetét kivéve, nem telepíthető.
A keresztezési munkák esetén a kábel nyomvonalát az FGSZ Zrt.-vel ki kell tűzetni.
A katódvédelmi létesítmény feltárása és visszatakarása kizárólag óvatos, kézi földmunkával az FGSZ Zrt. szakfelügyelete mellett történhet. A földmunka végzése során csákány használata tilos.
A kivitelezés csak a jóváhagyott kivitelezési terv birtokában kezdhető meg. Az elkészített tervet 2 példányban kell az FGSZ Zrt. illetékes régió számára jóváhagyásra megküldeni. A jóváhagyott keresztezési terv módosítása esetén az egyeztetést ismét el kell végezni.
A kivitelezés során a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló 20/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet biztonsági övezetre vonatkozó előírásait feltétlen be kell tartani.
A kivitelezési munkák megkezdése előtt 8 munkanappal nyomvonal kitűzést és szakfelügyeletet kell megrendelni (a költségviselő pontos címének, bankszámlaszámának, adószámának és a kivitelezés időpontjának feltüntetésével) az FGSZ Zrt. illetékes régiójától. Bármilyen munkát kizárólag az FGSZ szakfelügyeletének jelenlétében lehet végezni. A szakfelügyelet díját a beruházó viseli.
Az elkészült keresztezést nyílt árkos (X, Y, Z koord.) geodéziai beméréssel kell felmérni. A megvalósulási dokumentációnak tartalmaznia kell az elhelyezett védőcsövet (típus és hossz feltüntetésével), rezgőköröket, azok elhelyezési mélységével, valamint EOV és GPS koordinátáival. A dokumentáció részei: megvalósulási helyszínrajz (pontszámos mérési vázlat) és koordináta jegyzék, valamint digitális állomány.
A létesítmény műszaki átadásához hozzájáruló nyilatkozatunkat e dokumentációk (2 példányban történő) megküldésével egyidejűleg kell megkérni.
- Közműegyeztetési és adategyeztetési tájékoztató
Az FGSZ Zrt. számára a 324/2013. (VIII. 29.) Korm. rendelet az egységes elektronikus közműnyilvántartásról, kötelezően előírja az e-közmű rendszer kiszolgálásához szükséges feladatok ellátását.
Társaságunk az e-közmű felületen keletkező megkeresések során az érintettségről nyilatkozik. Az FGSZ Zrt. érintettsége esetén, elsősorban hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőket, melynek mellékletében megadja a Társaság által üzemeltetett létesítményekről az adatszolgálatást és ezzel egy időben tájékoztatja a tisztelt megkeresőt/tervezőt a konkrét helyszínnel kapcsolatos szállítóvezeték és tartozékaik megközelítéséhez, keresztezéshez szükséges feltételekről.
Kivételes esetekben előzetes adatszolgáltatás is lehetséges, ilyenkor az e-közműben, mivel a kapott adatok felhasználásával a terveken láthatóak az FGSZ Zrt. létesítményei is, feltétellel való hozzájárulást írunk elő, melyben szintén részletezzük az FGSZ Zrt. szállítóvezetékeinek és tartozékainak megközelítéséhez, keresztezéshez szükséges feltételeket.
A szakfelügyelet feladata, hogy a Társaság működési területén, idegen érdekkörben történő tevékenység során biztosításra kerüljenek azok a feltételek, melyek a biztonságos üzemeltetés érdekében szükségesek.
A Szakfelügyelet megrendelő nyomtatványt kitöltve az FGSZ Zrt. Műszaki Irányítás és Üzemeltetés- Geodézia - Nyomvonalfelügyelet csoport részére kell megküldeni a E-mail cím megjelenítése e-mail címre, ez egyben a munkavégzési engedély kiadásának feltétele.
A szakfelügyeletet igénylő megrendelése alapján a Társaság és a szakfelügyelet biztosítását kérő között szerződéses jogviszony jön létre a honlapon megtalálható „ Az FGSZ Zrt. által üzemeltetett létesítményekre vonatkozó szakfelügyelet biztosításának általános szerződési feltételei"
A megküldött kérelem a szakfelügyeletet kérő által tett egyoldalú ajánlattételnek minősül, amely alapján a Társaságnak szerződéskötési kötelezettsége keletkezik, amennyiben a szerződéskötésnek nincs jogszabályi, vagy egyéb akadálya. A szakfelügyeletet igénylő és a Társaság között a „Szakfelügyelet biztosítása kérelem” nyomtatvány benyújtásával, annak időpontjában jön létre, az általános szerződési feltételek szerinti szakfelügyelet biztosítására vonatkozó szerződés. A munka elvégzése után a
A szakfelügyeletet ellátó munkavállalók feladatai:
- ellenőrizni a Társaság által kiadott üzemeltetői nyilatkozatban és munkavégzési engedélyben foglalt előírások betartását,
- leállítani a munkavégzést, ha
- az nem felel meg a munkavégzési engedélyben és az üzemeltetői nyilatkozatban előírtaknak,
- a munkavégzés személyeket és/vagy anyagi javakat veszélyeztet, illetve
- fennáll a környezetkárosítás veszélye.
- a régiós diszpécser felé jelentést adni a munkavégzés jelentősebb eseményeiről.
8. Tulajdonosi tájékoztatás biztonsági övezetről és a területén betartandó szabályokról
Társaságunk 2004.01.01. napjától működő, a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 100%-os tulajdonában álló, földgázszállítási tevékenységet folytató részvénytársaság. A tulajdonos MOL Nyrt. a tevékenység folytatásához szükséges eszközöket, a hozzájuk kapcsolódó jogokat, kötelezettségeket (pl. bányaszolgalmi jogok, szállító vezetékek) rendelkezésünkre bocsátotta.
Ezek közé tartoznak a nagynyomású földgázszállító vezetékek és azok biztonsági övezetei
(a szállítóvezeték nyomása, átmérője, anyagminősége miatt 5-5 m-től, 50-50 m-ig terjedhet) a gázvezetékekkel párhuzamosan azok biztonsági övezetében húzódó bányaüzemi hírközlő kábelek.
Az FGSZ Zrt. a szállítóvezeték és tartozékai üzemeltetését a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (Bányatörvény) és a szénhidrogén szállítóvezetékek biztonsági követelményeiről és biztonsági szabályzatáról szóló 26/2022. (I.31.) SZTFH 26/2022. (I.31.) SZTFH rendelet előírásai szerint végzi. A Felügyeleti szervünk a Bányahatóságok.
Az érintett létesítmény meghatározott biztonsági övezetére az 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló
A szállítóvezeték biztonsági övezetére megállapított bányaszolgalmi jog Társaságunk, ill. jogelőd vállalatunk javára szóló bejegyzésként az ingatlan-nyilvántartásban az ingatlan tulajdoni lapjának III. részén található.
A bányaszolgalmi jog közérdekű használati jogot jelent.
A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. tv. végrehajtására kiadott 203/1998. (XII.19.) Korm. rendelet 23/A. § (5) pontja szerint a bányaszolgalmi jog gyakorlásának nem akadálya az ingatlan nyilvántartási bejegyzés hiánya.
A biztonsági övezettel érintett ingatlanon történő bármilyen egyéb beruházás tervezése során (pl. kerítésépítés, fatelepítés, építmény elhelyezése, stb.) kérjük, keressék meg az FGSZ Zrt. Nyomvonalfelügyelet csoportját (postacím, telefon, e-mail) egyeztetés céljából. Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban további információra lenne szükségük, munkatársaink készséggel állnak rendelkezésükre.
- FGSZ Zrt. Műszaki Irányítás és Üzemeltetés - Geodézia - Nyomvonalfelügyelet csoport
2475 Kápolnásnyék, Olajtelep, Pf.: 30., Tel.: +36-20-260-8472
Kovács Barnabás, Nyomvonalfelügyelet csoportvezető E-mail cím megjelenítése
Gázszivárgás, kifúvás illetve egyéb rendellenesség észlelése esetén kérjük, hívja a 06-80-201-245 ingyenesen hívható telefonszámot.
Kérjük továbbá, az ingatlant eladása, illetve használatba adása alkalmával, az új tulajdonost vagy a használót, valamint tulajdonos társait a fentiekről tájékoztatni szíveskedjék.